Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Pazar Hamamı, Osmanlı Devleti Döneminde 16. yüzyılda Antalya Kalesi Kale Kapısı semti yakınlarında yerleşimin surlar dışındaki ticari faaliyetlerinin yoğun olduğu bir konuma yaptırılmıştır. Günümüzde Türkiye İş Bankası Muratpaşa Şube binası yanında bulunan Pazar Hamamı, günümüzde özgün işlevinden tamamen farklı olarak hediyelik eşya satışı kapsamında ticari faaliyetlerin yürütüldüğü bir dükkan olarak hizmet vermektedir.

Batısında erkekler, doğusunda ise kadınlar bölümü olmak üzere bitişik çifte hamam şeklinde inşa edilen yapı, Antalya’nın tarihi hamam yapıları içinde en sağlam ve en büyük boyutlu hamamıdır. Kapı ve pencere açıklıkları başta olmak üzere yer yer blok taş kullanılan Pazar Hamamı’nın beden duvarları ve üst örtüsü moloz taş ile oluşturulmuştur. Yapının en büyük alanı, günümüzde de giriş olarak kullanılan erkekler bölümünün soyunma odasıdır.

Yüksek bir kubbe ile örtülü Pazar Hamamı’nın kuzey duvarındaki açıklık ile üç kubbeli ılıklık bölümüne geçilir. Buradan geçilen sıcaklık bölümü dört eyvan ve dört halvet hücresine sahiptir. Mekânın merkezinde sekizgen bir göbek taşı bulunur. Daha mütevazi plan ve boyuta sahip kadınlar bölümün de girişi doğu cepheden sağlanmaktadır. Kısmen kubbe ile örtülü soyunma odası sonrası üç eyvan ve iki köşe halvetine sahip sıcaklık bölümüne geçilmektedir.

Adres:
Balbey, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88739, 30.70667

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Pazar Hamamı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!