Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Perge Antik Kenti, antik çağda Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. Şehirdeki akropolisin Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir. Helenistik dönem boyunca şehir eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılmaktadır. Perge, antik çağın ilk kadın Belediye Başkanı Plancia Magna ve Yunan matematikçi Apollonius’un memleketidir.

Perge, Geç Klasik, Helenistik ve ağırlıklı olarak Roma İmparatorluk Çağı’nın planlama açısından önem taşıyan bir kenttir. Geç Klasik Dönem’de akropoliste uygulanan plan, Helenistik Dönem içerisindeki genişlemeyle birlikte aşağı kente de taşınmıştır. Kent planlaması çerçevesinde, aşağı kentin kuzey-güney eksenini oluşturan sütunlu cadde iyi korunmuş bir örnek olarak dikkate değerdir.

Kuzey-güney doğrultulu sütunlu caddeyi ortasından boylu boyunca kat eden su kanalı ise, bu anlamda önemli bir tasarımdır. Antik çağ’da Kestros günümüzde Aksu adıyla bilinen akarsu Perge’ye ve Pamfilya’ya can vermiştir. Kanal, kentteki dört anıtsal çeşme yapısı ve iki büyük hamam ile beraber, sıcak Pamfilya ovasındaki Perge’ye bir “su kenti” kimliği kazandırmıştır.

Helenistik Dönem’de inşa edilen, Roma İmparatorluk Çağı ve Geç Antik Dönem’de onarım gören savunma sistemi Perge’yi öne çıkaran bir diğer öğedir. Aşağı kentin etrafındaki sur duvarı, kuleler, bastionlar ve kapılar büyük oranda ayakta kalmıştır. Akropolis surları da göz önüne alındığında Perge, antik çağ askeri mimarisine dair değerli bir bilgi kaynağı olarak belirmektedir. Perge Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilmektedir.

Ziyaret Tarihi:
22 Ağustos 2016

Adres:
Barbaros, Aksu/Antalya

Koordinatlar:
36.96143, 30.85405

Konum:

Fotoğraflar:

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!