Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Perge (İskender) Köprüsü, Kurşunlu Şelalesinden dökülen suyun Aksu Çayına devam eden yönünde İhsaniye Mahallesi tarafına dönen, günümüzde Kalabaklı Deresi adıyla anılan dere üzerine Helenistik Dönemde inşa edilmiş üç kemerli bir köprüdür. Perge yakınlarında bulunan taş köprü, Perge’den Antioch of Pisidia Antik Kentine devam eden Via Sebaste Roma Yolu üzerinde konumlanmaktadır. MÖ 334 yılında Perge’yi kuşatan Makedonya Kralı Büyük İskender’in atıyla birlikte bu köprü üzerinden geçtiği rivayet edilmektedir. Köprü, bu rivayet sebebiyle “İskenderin Köprüsü” adıyla anılmıştır.

Üç gözden ve yöresel kesme taştan yapılan Köprünün üstü 50+ yıl kadar önce traktörlerin tarım arazilerine geçişini kolaylaştırmak amacıyla yörede yaşayan çiftçiler tarafından betonla tamir edilmiştir. Zamanla beton ağırlığına dayanamayan Köprünün Perge yönündeki kemeri yıpranarak yıkılmıştır. Barbaros ve İhsaniye Mahallelerini Kurşunlu Mahallesine bağlayan yeni köprünün yapılması ile birlikte tarihi köprü işlevini kaybetmiştir.


Adres:
İhsaniye Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
03.12.2017 / 2022

Kaynaklar:
Perge (İskender) Köprüsü ile ilgili bilgiler; anonim kaynaklardan derlenmiştir.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!