Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yeniköy Roma Köprüsü, MS 2. yüzyılda Roma Döneminde Kırkgöz kaynağından Anydros-Eudokias Antik Kentine su taksimi sağlayan antik su kanalı üzerine iri kesme taşlarla inşa edilmiş, küçük tek kemerli bir köprüdür. Yeniköy Mahallesi içerisinde Perge-Eudokias-Attaleia (Antalya) arasından geçen antik yol hattı üzerinde konumlanan köprü, Antalya il sınırları içerisinde Roma Döneminde inşa edilen en küçük köprülerden birisidir.

Roma Döneminde inşa edilen su kanalları ile Kırkgöz kaynağından su ihtiyacını sağlayan Anydros-Eudokias’ın günümüze kadar ulaşan sulama kanalları yöre halkınca Döşemealtı ilçesinde tarım arazilerinin sulanmasında kullanılmaktadır.

Anydros-Eudokias Antik Kenti, MS 1. ve 5. yüzyılda Pisidya-Pamfilya Birliği içinde günümüzde Döşemealtı ilçesine bağlı Yukarıkaraman Mahallesi üzerine kurulmuştur. Evdir Han Kervansarayı ile aynı bölgede bulunan Anydros-Eudokias, Termessos ile kurmuş olduğu iyi ilişkiler sayesinde kent gelişimini sürdürmüştür.

Adres:
Yeniköy, Döşemealtı/Antalya

Ziyaret Tarihi:
8.08.2021

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!