Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Rüstem Paşa Camii, Osmanlı Devleti döneminde Manavgat’ın imarı ve güvenliğinden sorumlu olan Beylerbeyi Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapım tarihi bilinmeyen Camii, 1964 yılında restore edilerek yenilenmiştir. Rüstem Paşa Camii’den günümüze ulaşan tek tarihi eser Camii avlusunda musalla taşı olarak kullanılan ve Side Antik Kenti’nden getirilmiş heykel kaidesidir.

Antalya’nın Manavgat ilçesi, Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından 1225 yılında alınarak Türk topraklarına katılmıştır. Manavgat’ın Sorgun mahallesi 1300’lü yıllarda kurulmuş ve 1387 yılında Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Osmanlı Devleti tarafından Tımar defteri tutulan Manavgat’ın Tımarı, Beylerbeyi Rüstem Paşa’ya verilmiştir.

Adres:
Sorgun, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.77417, 31.42915

Konum:

Fotoğraflar:

Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!