Antalya İli, Alanya İlçesi sınırları içerisinde bulunan Sapadere Kanyonu, Alanya’nın doğusunda Sapadere Mahallesinin altından geçen Sapadere Çayı’nın çıkış noktasında oluşmuş 750 m uzunluğunda yaklaşık 400 m yüksekliğe sahip bir kanyondur. Sapadere Kanyonu, 2008 yılında Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan başta olmak üzere Alanya Orman İşletme Müdürlüğü ve Sapadere Mahalle Muhtarı Halis Sönmez tarafından düzenlemeleri yapılarak hizmete açılmıştır.

Toros Dağlarının arasına kurulu olan kanyonun 3 tarafı yüksek dağlar ile çevrili olup 750 m uzunluğundadır. Denizden 400 m yüksekliğinde bulunan Sapadere Kanyonu ortalama 10-15 m genişliğinde ve çevresi 150-200 metreyi bulan karstik kayaçlar ile çevrilidir. Toros Dağları kayalarının içinden çıkan Sapadere Çayı soğuktur ve oksijeni boldur.

2008 yılında hizmete açılan Sapadere Kanyonu rahat gezile bilmesi açısından çelik konstrüksiyon üzerine ahşap platformlu yürüyüş yolları yapılıp, bazı bölgeleri güvenlik için telle korumaya alınmıştır. Kanyonun girişinden itibaren hafif bir eğimle başlayan yürüyüş zaman zaman 10-15 derecelik rampalarla daha da zevk vermektedir.

Adres:
Sapadere Mahallesi, Alanya/Antalya

Ziyaret Tarihi:
19.08.2018

Kaynaklar:
Sapadere Kanyonu ile ilgili bilgiler sapaderekanyonu.org adresinden alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!