Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sarılar Aşağı Camii, Sarılar Mahallesinde Hacı Hüseyin Öz Camii adıyla bilinen yapım tarihi bilinmeyen Selçuklu Devleti Döneminde yaptırılmış tarihi bir Camii’dir. Selçuklu Devleti tarafından minaresi yaptırılan Camii’nin yapım tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Selçuklu Çağından günümüze ulaşan tarihi minarenin yanına 1965 yılında Camii binası yapılmıştır.

Aşağı Camii’nin minare yapımında Selçuklular, Side Antik Kenti’nden getirilen blok taşları devşirme yapı malzemesi olarak kullanmıştır. Türklerin Orta Asya’dan günümüze kadar kullandığı çolpan yıldızı ve davud kalkanı motifi Camii minaresinin ortasında kabartma olarak kullanılmıştır.

Aşağı Camii yakınlarında bulunan Sarılar Mezarlığı içerisinde günümüze kadar ulaşan eski mezarlar Side Antik Kenti’nden getirilen motifli blok taşlarla yapılmıştır. Aşağı Camii, Mezarlık ve Tugayoğulları Konağı Manavgat ilçesine bağlı Sarılar mahallesinin tarihine ışık tutan önemli yerlerdir.

Adres:
Sarılar, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.81069, 31.43419

Konum:

Fotoğraflar:

Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!