Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sefa Hamamı, Roma Döneminde Attaleia Antik Kentine inşa edilmiş bir hamamdır. 13. yüzyılda Selçuklu Devleti tarafından onarım gören Sefa Hamamı, 1450 yılında Osmanlı Devleti tarafından restore edilmiştir. Osmanlı Devleti Döneminde yıllık gelir beyanı Makbul Ağa Camii Vakfı’na (Karamolla Mescidi) bağlı olan hamam, “Makbul Ağa Hamamı” adıyla hizmet vermiştir. Erken Cumhuriyet Döneminde soğukluk kısmı betonarme olarak yeniden inşa edilen hamam, Sefa Hamamı adıyla Kaleiçi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

Dış yapıda 13. yüzyıl Selçuklu mimarisine sahip Sefa Hamamı’nın alt yapısındaki Roma mimarisi korunmuş ve günümüzde bu altyapı kullanılmaya devam edilmektedir. Sefa Hamamı’nın 80 yıl önce modernize edilmiş; Soyunmalık (Apoditerium), Soğukluk (Frigidarium), Nemli Sıcaklık (Caldarium) ve Külhan-Ocak (Praefurnium) bölümleri ise Türk-Roma dokusu hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Sıcak su haznesinin altındaki Külhan-Ocak (Praefurnium)’da yakılan odunların alevleri hamamın altındaki tünellerden geçerek bacalara ulaşmakta ve genel ısınmayı sağlamaktadır.

Adres:
Kocatepe, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88463, 30.70721

Ziyaret Tarihi:
12 Temmuz 2022

Kaynaklar:
Sefa Hamamı ile ilgili bilgiler sefahamam.com adresinden alınmıştır.

Harita:

Fotoğraflar:

Sefa Hamamı
Sefa Hamamı
Sefa Hamamı
Sefa Hamamı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!