Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Selge Antik Kenti, M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren iskan edilmiş önemli bir Pisidya kentidir. Toros Dağlarının güney yamaçlarında kurulmuş bir kent olmasına rağmen Köprüçay (Eurymedon) Vadisini izleyen yol ağı sayesinde Pamfilya kentleri ile ilişki kurmuştur. Roma İmparatorluk Çağından itibaren, diğer Pisidya kentleri ile beraber Pamfilya eyaleti sınırları içerisine alınmıştır.

Erken dönemlerinde Askeri gücü ile anılan Selge Antik Kenti, en parlak dönemini Roma İmparatorluk Çağında yaşamış ve mevcut kamu yapılarının çoğu bu dönemde inşa edilmiştir. Tiyatro, Agora, Gymnasium, Çeşme, Sütunlu Cadde, Stadyum, Hamam, Su Sarnıcı, Bazilika, Köprü, Antik Yol ve Su Kemeri yapıları Selge Antik Kenti’nden günümüze kadar ulaşan en önemli yapılardır.

Selge Antik Kenti’nde yapılan yüzey çalışmalarında biri Zeus, diğeri Artemis’e adanmış iki tapınağın temel kalıntıları bulunmuştur. M.S. 13. yüzyıldan itibaren Türk hakimiyetine giren kent, Selge’den uyarlanan Zerk adıyla göçer bir yerleşime dönüşmüştür. Günümüz ismiyle Altınkaya mahallesi, Antalya ili Manavgat ilçesine bağlıdır.

Adres:
Altınkaya, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
37.22936, 31.12717

Konum:

Fotoğraflar:

Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Selge Antik Kenti
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!