Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Selime Hatun Camii, Manavgat’a yaptırılan ilk Camii olup yapılış tarihi bilinmemektedir. Yapılan inceleme ve araştırmalara göre Selime Hatun Camii, 19. yüzyılın ortalarında Selime Hatun adında Manavgatlı bir hayırsever kadın tarafından yaptırılmıştır.

Selime Hatun Camii, 1980 yılına gelinceye kadar şartların gereği olarak üç defa yenilenmiştir. Camii’nin günümüzdeki şekli 1980 yılında başlanarak 1984 yılında bitirilmiş ve ibadete açılmıştır. Camii’nin 2005 yılı içerisinde avlusuyla birlikte içinin onarımı ve düzenlemesi yapılarak yeniden dizayn edilmiştir. Şadırvanı ve müştemilatı T.C. Antalya Manavgat Belediyesi tarafından yeniden yapılarak halkın hizmetine sunulmuştur.

Adres:
Yukarı Pazarcı, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.78755, 31.44868

Konum:

Fotoğraflar:

Selime Hatun Camii
Selime Hatun Camii
Selime Hatun Camii
Selime Hatun Camii
Selime Hatun Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!