Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Şeyh Sinan Camii, 1590 yılında Osmanlı Devleti Döneminde yaptırılmıştır. Sade bir görünüme sahip olan Şeyh Sinan Camii, Antalya’da yerleşimin Antalya Kalesi surlarının dışına taşmaya başladığı dönemlerde yapılmış ve günümüze kadar ulaşan Osmanlı dönemi eserlerinden bir tanesidir.

Türbesi Camii’nin dışında Sinan Mahallesi Çaybaşı mevkiinde bulunan Şeyh Sinan Camii, dikdörtgen planlı, sade bir yapıdır. Moloz taş, ahşap ve kesme taştan inşa edilen Şeyh Sinan Camii içerisine orijinal ahşap kapısından girilmektedir. Camii’nin kapısının üzerinde yuvarlak kemerli nişin içerisinde bulunan kitâbesinde yapının 1590 yılında yapıldığı yazılı iken günümüzde “Şeyh Sinan Camii 1100” yazmaktadır.

Camii’nin içi ahşap tavanlıdır. Belirli aralıklarla simetrik bir şekilde tavanda açık renkli işlemeler bulunmaktadır. Yuvarlak kemerli bir mihrabı bulunan Camii’nin minberi de ahşaptır ve basit yapıdadır. Camii’nin içerisinde de dışarıda olduğu gibi ahşap sundurmalar bulunur. 1968 yılında onarım geçiren Şeyh Sinan Camii’nin günümüze ulaşan 3 adet mermer levhalı kitâbeleri türbenin güneyinde pencerenin yanında bulunmaktadır.

Adres:
Çaybaşı, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88622, 30.71582

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Şeyh Sinan Camii
Şeyh Sinan Camii
Şeyh Sinan Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!