Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sinan Değirmeni, kaya tırmanışı bölgesi olarak bilinen Geyikbayırı bölgesinde konumlanan özellikle ambarları ile geçmişini koruyan ve saklı kalabilen nadir yerlerden bir tanesidir. Sinan Değirmeni günümüzde çalışmamakta ve harabe durumundadır.

Likya medeniyetinin son sınırları olan Bey Dağlarının eteklerinde Likya kaya mezarına özgü, sedir ve karaçam ağacından yapılan Sinan Değirmeni ambarları günümüze ulaşmayı başaran tekil örneklerdendir. Sedir ve karaçam ağaçlarından yapılmış olan ambarların bazıları sahipleri tarafından hâlâ kilitli bir şekilde durmaktadır. Bazı ambarların kapıları açık bazıları ise yok olmak üzeredir.

Mimarisi itibari ile tek bir çivi kullanılmadan yapılan Sinan Değirmeni ambarları günümüzde artık hepsi olmasa da sahipleri için konaklama evi gibi yeniden düzenlenmiştir. Muhteşem oyma ve çeşitli tekniklerin hala gözle görüldüğü ve yine zamanın bütün güzelliklerini barındıran bu ambarların kapı tokmakları ve pencere pervazlarının tamamı el işiyle yapılmıştır.

Adres:
Çağlarca, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.87973, 30.38421

Konum:

Fotoğraflar:

Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!