Merhabalar,

denizkaplan.net ve sosyal medya hesaplarımda paylaşmış olduğum kültür varlıkları içerikleriyle ilgili olarak yazı devamında belirteceğim hususların dikkate alınmasını ve kendi şahsım adına hassas olduğum birtakım konuların anlaşılmasını temenni ediyorum.

Turizm ve Kültür bakımından dünya üzerinde önemli bir coğrafya da yaşıyoruz. Edirne’den Kars’a kadar ülkemizin her karış toprağında ayrı bir tarihin ayak izleri var. Özellikle doğup büyüdüğüm ve yaşadığım Antalya, genel olarak Akdeniz Bölgesi arkeoloji alanında zengin bir bölge ve yaz kış fark etmeksizin çok fazla yerli yabancı turisti ağırlıyor.

Her zaman dile getirdiğim gibi özellikle tarihi ve arkeolojiyi seven birisiyim. Rehber veya Arkeolog değilim. Olmaya da çalışmıyorum… Özellikle daha önce görülmemiş, ziyaretçisi olmayan ve bilinmeyen yerlere gitmek, fotoğraflamak ve yazıya dökmek. Elimden geldiği kadarıyla bu yerlerin tanıtımını yapmak. 6+ yılı aşkın süredir Antalya il sınırları içerisinde bu çizgide ilerliyorum. Gezdiğim ve gördüğüm yerleri kendimde saklamayarak sosyal medya da ve sitemde detaylı olarak paylaşıyorum. Bu çalışmayı 2020 yılında Antalya Kültür Mirası adıyla projelendirerek başka bir seviyede takipçilerimiz ile buluşturmuş oldum.

Bu paylaşımlarda eklemiş olduğum koordinat (GPS) ve konum bilgilerini benim gibi bu yerlere ilgili ve meraklı olan, görmek isteyenler için rehber niteliğinde olması için paylaşmaktayım. Bunlar haricinde bu bilgileri kötü amaçlar için kullanmak isteyenlerin öncelikle sitemi ve sosyal medya hesaplarımı bir araç olarak kullanmamalarını rica ediyorum.

Kötü amaçtan bahsettiğim durum ise son yıllarda devamlı olarak karşımıza çıkan ve artık kronik bir sorun haline gelen “Definecilik” “Define Avcılığı” gibi kötü amaçlı işler. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün; Bir vatanın sahibi olmanın yolu, o topraklarda yaşanmış Tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanımak ve sahip olmaktan geçer. Sözünden yola çıkarak bugün bizim üstlendiğimiz görev, tarihimize ve ülkemize yer yüzü ve yer altı kaynaklarımıza sahip çıkmak ve korumak.

Yukarı da belirttiğim konuya istinaden bu hassasiyetimin dikkate alınmasını bir kez daha rica eder, yazılarımı okuduğunuz için ve sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkürlerimi sunarım.

Saygı ve sevgilerimle.
Orhan Deniz KAPLAN