Yakın çevrem başta olmak üzere yeni tanıştığım kişilerden ve sosyal medya’dan gelen bazı soruları derleyerek blog üzerinden cevap vermeye çalışacağım. Hakkımda ki tüm detaylara buradan ulaşabilir, farklı sorularınız olursa iletişim sayfasından veya Instagram hesabım üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Arkeolog musun?

Hayır, Arkeolog veya Tarihçi değilim. Bilişimciyim. Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama mezunuyum. Üniversite sonrasında özel bir firmanın yazılım departmanında iş hayatına atıldım. 2016 yılında E-Ticaret sektörü ile tanıştım. E-Ticaret Uzmanı olarak E-Ticaret sektöründe çalışmaya devam ediyorum. Hakkımda sayfasından detaylara ulaşabilirsiniz.

Rehber veya Arkeolog olmayı düşünüyor musun?

Bugün ve gelecekte Rehber veya Arkeolog olmakla ilgili bir düşüncem yok. Ne yazık ki ülke kültürümüzde bir kişi bir işe odaklı ise o işin okulunu okuması gerek diye bir düşünce mevcut. Şahsen ben bu düşünceye katılmıyorum… Üniversite okuduğum yıllarda hep kendi mesleğim adına bir gelecek planlaması yaptığım için bunun dışına çıkmayı düşünmüyorum. Antalya Kültür Mirası benim için önemli bir proje ve bu projeyi tamamlamak istiyorum.

Bu merak nereden geliyor?

Tarihi yerlere merakım hep oldu. İlk gitmek istediğim yer Tarih derslerinde devamlı karşıma çıkan Karain Mağarası idi. 🙂 Yıllar sonra 2012 yılında gittiğim Termessos Antik Kenti bende birçok şeyi değiştirdi. Antik Kentin ve Güllük Dağı’nın doğası ve atmosferi beni çok etkilemişti. Antik Kentleri sevmemin asıl nedenlerinden bir tanesi Termessos’tur.

Ne zamandan beri geziyorsun?

Bazen bir olay zinciri insan hayatında bir şeyleri değiştirebiliyor. Ağustos 2016’da işten ayrıldıktan iki gün sonrasında kendimi Perge Antik Kenti’nde bulmuştum. 🙂 Perge, yaşadığım yere 17 km uzaklıktaydı. Yıllar yılı sadece internette fotoğraflarına baktığım Perge’yi canlı kanlı gezdiğimde bu dünyaya adım attığımın farkında bile değildim. Perge’den sonra 2016’da bisikletle önce Aspendos’a sonra Sillyon Antik Kentlerine yapmış olduğum iki geziyle birlikte bu seride başlamış oldu. Günümüz itibariyle 30’un üzerinde antik kent gezdim.

Hep tek başına mı geziyorsun?

Evet, yalnız ve tek başıma plan yapıp geziyorum. Bu tür yerlerde tek başıma olmayı ve gezmeyi seviyorum. İstediğim gibi hafta sonu öncesinde plan yapıp o planla güne 2-3 yer sığdırdığım zamanlarda oluyor. Sosyal Medya’dan çok fazla davet alıyorum. 2021 yılı itibariyle Antalya Kültür Mirası Projesine olan ilgi arttı. Merkez ilçelerde birlikte gezdiğim, bazen keşif yaptığımız arkadaşlar oluyor. 2022 yılında Sevgili Necati Ersin ile birlikte Konyaaltı’nda bulunan Dipsiz Mağaraları keşfi için birlikte ortak rota programı yapmıştık. Konyaaltı ilçesinde ortak çalışmalarımız olacak. Bunun haricinde tadında gezmeyi seviyorum.

Tek başınaysan eğer bu kadar fotoğrafı kim çekiyor?

Tripod. 🙂 İlk başladığımda bir tripodum yoktu. Selge Antik Kenti ziyaretim sırasında bu konuda problem yaşayınca teknik ekipmanımı toplamaya başladım. Bu tür gezilerde tripod olmazsa olmazlardan. Fotoğrafları 2016-2021 yılları arasında kullanmış olduğum iPhone 5S telefonum ile çektim. Temmuz 2021 itibariyle iPhone SE 2020 ile devam ediyorum. Tripod yanında almış olduğum Bluetooth kumanda ile zorlu şartlarda kendimi çekiyorum. 2020 yılında artık ihtiyaçtan Profesyonel kameraya geçiş yaptım. Amatörde olsa fotoğrafçılığa adım attığımı söyleyebilirim. Ama bir iddiam yok bu konuda. Çekmiş olduğum fotoğrafların birçoğu iPhone ile çekilen fotoğraflar.

En sevdiğin Antalya ilçesi veya ilçeleri neresi?

Antalya’nın tüm ilçeleri birbirinden güzel. 🙂

Orhan mı? Deniz mi? yoksa Orhan Deniz mi?

Her iki ismimi de seviyorum. Bugüne kadar birbirinden ayırmadım. Hitap şekli kişiden kişiye değişiyor. Sadece sosyal medya’da, çalışma ve projelerimde Deniz’i kullanıyorum. 🙂 Günlük hayatta serbest.

En sevdiğin Antik Kent neresi?

Antalya gibi bir şehirde bu soruya cevap vermek oldukça güç fakat Side Antik Kenti favorilerim arasında birinci sırada. 🙂

Antalya’da seni etkileyen en görkemli yer neresi?

Kemer ilçesinde yükselen Kavak Dağı zirvesinde 1.400 rakımlı tepede konumlanan Mnara Antik Kenti beni etkileyen en görkemli yer diyebilirim. Bir daha gitmek nasip olur mu? bilemiyorum. Çok düşünerek ve planlayarak gittiğim bir yerdi. Mnara için tam 1 günü ayırmak gerekiyor. Bir daha gidersem yalnız çıkmam. 🙂

Blog fikri nereden çıktı?

Arşive göz attığımda sadece Antalya’da 150’nin üzerinde yere gittiğimi bunun üzerine Burdur bölgesini dahil ettiğimde elimde ciddi bir kaynağın biriktiğini fark ettim. Bir yandan bu arşiv büyümeye devam ediyordu. Bu kaynağı sadece sosyal medya da paylaşıyordum. Tek seferlik. Üst paylaşımlarla bu kaynağın kaybolduğunu görmeye başladım. Çevremde sohbet ettiğim bazı insanlar blog yazıp yazmadığımı soruyor bu kaynağı farklı şekillerde kullanmam gerektiğine dair fikirlerini paylaşıyorlardı. Uzun zamandır aklımda olan ve yavaştan gerçekleştirmek için kolları sıvadığım blog işine 2019 yılında başladım. Altyapı ve içerik çalışmalarını tamamladığım ön sitem başta olmak üzere blog sitemi de 2020 itibariyle yayına başlatmış oldum ve her geçen gün yeni eklemeler ve güncellemeler yaparak blog sitemi canlı tutmaya çalışıyorum.

Google Maps’te hazırladığın Antalya haritasını paylaşacak mısın?

2016 yılından bugüne içerik eklediğim bir harita. Üzerinde ciddi bir emeğim var. Devamlı eklemeler yapıyorum. Harita dışında edindiğim kaynakları bu sayfa üzerinden inceleyebilirsiniz. Gittiğim yerleri GPS bilgisine kadar açık açık blog sitemde ve sosyal medya hesaplarım üzerinden paylaştığım için bu haritayı internet üzerinde genel paylaşıma açmayacağım.

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile bir bağlantın var mı?

Hayır, yok. Antalya özelinde yolu izi ve ziyaretçisi olmayan adı çok bilinmeyen yerlerde karşıma çıkan tahribatları ve zararları bir vatandaş olarak yazılı olarak kendilerine bildiriyorum. Yapmış olduğum başvuru ve şikayetlere dönüş sağladıklarında yazılı sonuç belgesini kültür varlıklarına sahip çıkma anlamında sosyal medya hesaplarımda takipçilerimle paylaşıyorum.

Instagram hikâyelerin çok güzel. Nasıl hazırlıyorsun?

Photoshop ile hazırlıyorum. 2020 yılı ve sonrasında kademeli olarak Instagram’ın kendi tasarım aracını kullanmayı bıraktım. Görsel ve yazının ön planda olduğu kendime ait bir şablon hazırlayarak bu şablondan devam ediyorum. Grafiker değilim ama Photoshop biliyorum diyelim 🙂