Antalya İli, Alanya İlçesi sınırları içerisinde bulunan Sugözü Hamamı, Sugözü Mahallesi Kahveciler Sokak üzerinde, Sugözü Köşkünün 110 m güneyine 13. yüzyılda Selçuklu Devleti Döneminde inşa edilmiş bir hamam yapısıdr. Hamam günümüzde yıkık durumdadır.

Yapı kuzeyde bir giriş mekânı ile güneyinde iki ayrı mekân olmak üzere üç bölümden oluşmakta ve bütün olarak dikdörtgen bir plan ortaya koymaktadır. Ilıklık ve sıcaklık mekânlarının mevcut olan doğru, batı ve kuzey duvarındaki pişmiş toprak kesiklerden ısıtma sistemine ait olanlar duvarların üst noktasından başlayarak duvar içinden zemine dik inmektedir. Hamamın dış duvar cephesinde kırmızı boya ile yapılmış zik zak motifler yer almaktadır. Külhan büyük olasılıkla sıcaklığın güneyinden geçen yolun altında kalmıştır. Sugözü Hamamı, 1995 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!