Antalya İli, Alanya İlçesi sınırları içerisinde bulunan Sugözü Köşkü, 13. yüzyılda Selçuklu Devleti Döneminde inşa edilmiş iki mekânlı bir köşk yapısıdır. Antalya-Mersin D400 Karayolu üzerinde konumlanan yapı, Alanya halkı tarafından Sugözü Mahallesinde bulunması sebebiyle “Sugözü Köşkü” adıyla anılmaktadır. Günümüzde üst katı ev olarak kullanılan yapı Alanay Ailesine aittir.

Yaklaşık 12×7 m boyutlarında, içiçe iki mekândan oluşan köşk, üst kat seviyesine kadar korunmuştur. Yapının köşeleri kesme taş, duvarları moloztaş, üstü sıvalı olarak yapılmıştır. Dış cephede kırmızı boya ile yapılmış zik zak motifler yer almaktadır. İç kısımdaki mekânlar beşik tonoz örtülüdür. Yapının iç duvarlarında küçük nişler yer almaktadır. Niş içlerine kırmızı boya ile geometrik motifler yapılmıştır. Köşk’ün 110 m güneyinde aynı dönemde yapılmış bir hamam yapısı bulunmaktadır. Sugözü Köşkü, 1995 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!