Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sultan-i Yolu, Manavgat ilçesine bağlı Karakaya Mahallesinden başlayarak Tilkiler-Yaylaalan (Avason) Mahalleleri üzerinden Konya’ya devam eden Beyşehir Gölü yakınlarında konumlanan Selçuklu Çağı eserlerinden Kubadabad Sarayı’nda sona eren Selçuklu Kervan Yoludur. Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad’ın Alanya’dan başlayarak Manavgat üzerinden Konya’ya bu yol üzerinden yürüdüğü rivayetinden dolayı yol, Sultan-i Yol adıyla anılmaktadır. Sultan-i Yol, Kesikbelen’den geçen bir diğer Selçuklu Kervan Yolu ile birleşerek Kubadabad Sarayı’nda son bulmaktadır. Kervan Yoluna ait izler Karakaya, Tilkiler ve Yaylaalan (Avason) mahalleleri sınırları içerisinde günümüzde takip edilebilmektedir.

Daha önce Roma Döneminde açılmış olan Antik Yol güzergahı sonraki dönemde bölgeye hakim olan Selçuklu Devleti tarafından onarılıp kullanılmaya devam edilmiştir. Sultan-i Yol, döşeme taş ve kaya oyma yapım tekniği ile yapılmıştır. Roma Döneminde de aktif olarak kullanılan Antik Yolun Yaylaalan (Avason) güzergahında birçok tarihi eser ve yapı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kervan Yolu üzerinde Yaylaalan (Avason) mahallesi sınırları içerisinde konumlanan Roma Dönemine ait; Gümrük Han, Hisarcık Kalesi, Garnizon Yapısı ve Duvar Kalıntısı, I. Alâeddin Keykubad tarafından yaptırıldığı rivayet edilen iki adet Selçuklu Çeşmesi ve Selçuklu kabartmaları Selçuklu Devleti Döneminden günümüze kadar ulaşmış eserlerdir.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda yolun; Likya Yolu, St. Paul Yolu ve Pisidya Kültür Rotası gibi turizme kazandırılması ve bölgenin tanıtımı için girişimlerde bulunmuştur. Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad’ın bu yolu kullanarak Konya’ya gitmesi nedeniyle yol, Sultan-i Yol adıyla tanıtılmış ve lanse edilmiştir. Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu’nun geçtiği Gembos Ovası ve Derebucak ilçesi yakınlarında tespit edilen Derebucak Hanı ve Ortapayam Hanı yolun tarihi önemini arttırmaktadır.

Not: Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu, 2021 yılında Manavgat’ın Yaylaalan (Avason) Mahallesinde etkili olan Orman Yangınında zarar görmüş ve antik kalıntıların dahil olduğu orman sahası ne yazık ki yanmıştır. Yazıda yer alan fotoğraflar 2019 yılında çekilerek yayınlanmıştır.

Adres:
Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
Karakaya Mevkii: 36.70128, 31.70367
Tilkiler-Yaylaalan Mevkii: 36.91178, 31.50652
Oymapınar-Tilkiler Mevkii: 36.91339, 31.50452
Yaylaalan Mevkii: 36.95299, 31.47755

Konum: Karakaya Mevkii

Konum: Tilkiler-Yaylaalan Mevkii

Konum: Oymapınar-Tilkiler Mevkii

Konum: Yaylaalan-Hisarcık Kalesi Mevkii

Fotoğraflar:

Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu

Oymapınar Barajı yakınlarından geçen Kervan Yolu’nun izleri.

Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu

Yaylaalan (Avason) Mahallesinde Kervan Yoluna ulaşmadan önce bulunan Gümrük Han yapısı kalıntıları.

Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu

Yaylaalan (Avason) Mahallesinden geçen ve Hisarcık Tepesine doğru devam eden Kervan Yolu’nun izleri.

Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu
Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu
Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu
Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu
Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu
Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu

Hisarcık Kalesi kalıntıları.

Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu

Yaylaalan (Avason) Mahallesinde bulunan ve Selçuklu Dönemine tarihlendirilen çeşme.

Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu

Yaylaalan (Avason) Mahallesinde bir duvar üzerinde kullanılmış Selçuklu Dönemine ait kabartmalar.

Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu
Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu

Yaylaalan (Avason) Mahallesi arkasında bir arazi üzerinde bulunan Roma Dönemine ait ev yapısı ve arkasındaki duvar kalıntıları.

Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu
Manavgat-Beyşehir Kervan Yolu

Roma Evi arkasında bulunan ikinci Selçuk çeşmesi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!