Antalya İli, Muratpaşa İlçesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Elektrik Santrali, Erken Cumhuriyet Döneminde 1925-1927 yılları arasında Tevfik Işık tarafından yaptırılmış, Antalya’nın ilk elektrik üretimi yapan santralidir. Antalya’nın ilk elektriği 1928 yılında Düden Çayı’ndan dağılan ve yedi arıklar olarak bilinen su kanallarından denize akıtılan suyun önüne denizden takriben 35 m yüksekliğe inşa edilen elektrik santrali üzerinden sağlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ve Tevfik Işık’ın girişimleriyle 1925 yılında kurulan Antalya Elektrik Türk A.Ş. bünyesinde Antalya’ya ilk elektrik 1928 yılında dağıtılmaya başlanmıştır. Antalya’ya ilk elektrik; Kale Kapısı, Yenikapı ve Şarampol semtlerine dağıtılmıştır. 1961 yılında açılan Kepez Elektrik Santrali ile birlikte hizmet veren Antalya Elektrik Santrali 1975 yılında kapatılarak kaderine terk edilmiştir.

Tarihi Antalya Elektrik Santrali’nin bulunduğu bölge günümüzde T.C. Muratpaşa Belediyesi tarafından Yaşlı Bakım Evi olarak düzenlenmiş ve santral kalıntıları kaderine terk edilmiştir. Santral ve çevresi falezler üzerinde olması sebebiyle ziyarete kapatılmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!