Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon Milli Parkının kuzey bölümünde Gaziler Mahallesi içerisinde yer alan bir kanyon vadidir. Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Tazı Kanyonu, Köprüçay akarsuyunun vadiyi aşındırması ile oluşmuştur. Kanyonun oluşumunun buzul çağına dayandığı tahmin edilmektedir. Buz kütlelerinin birbirinden ayrılarak erimesi ve büyük bir enerji ile erozyon yaratarak vadilere kendini salması sonucunda, kireçli olmayan bölgelerde kalker kayalarının içlerini oyarak oluşmuştur. Kanyonun uzunluğu 4 km. genişliği 30-50 m. kenar yüksekliği ise 300-400 m.’dir. Kanyonun yan duvarları 200 m. ile 400 m. yüksekliğindedir.

Tazı Kanyonu bölgede yaşayan yerel halk tarafından uzun zamandır bilinse de gezginler tarafından 2017 yılında keşfedilmiş, son yıllarda da oldukça popüler gezi rotalarından biri haline gelmiştir. Bölgede Akdeniz iklimi bitki örtüsü maki hakimdir. Saf Servi, Sedir ağacı, Toros Göknarı, Karaçam, Kızılçam, Ardıç maki türleri bulunur. Vadide yaşayan memeli türleri; ayı, dağ keçisi, geyik, kurt, porsuk, sansar, tavşan, tilki ve yaban keçisidir. Ebabil, karakulaklı kuyrukkakan, kaya güvercini, kaya kartalı, kaya kırlangıcı, kaya serçesi, kızıl akbaba, taşkızılı, gökardıç, kızıl kiraz kuşu ve yılan kartalı bölgede görülen kuş türleridir.

Adres:
37.23651, 31.17548

Koordinatlar:
Gaziler, Manavgat/Antalya

Konum:

Fotoğraflar:

Tazı Kanyonu
Tazı Kanyonu
Tazı Kanyonu
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!