Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tekeli Mehmet Paşa Camii, Osmanlı Devleti Döneminde yaptırılmıştır. Camii günümüzde Antalya Kalesi surları dışında ve Antalya Saat Kulesi’nin arkasında yer almaktadır. 1850 ve 1940 yıllarında onarım gören Tekeli Mehmet Paşa Camii’nin kim tarafından ve hangi tarihte inşa ettirildiği bilinmemektedir. Tekeli Mehmet Paşa Camii’nin 1593-1607 yılları arasında yaptırıldığı düşünülmektedir.

Tekeli Mehmet Paşa Camii’nin yüksek bir kasnak üzerinde yükselen kubbesi, doğu-batı ve güney yönlerden birer yarım kubbe ile desteklenirken kuzey yönde üç kubbe bulunmaktadır. Camii’nin kuzey cephesinde ve binanın içindeki pencerelerin sivri kemer formlu alınlıklarında yazılı çini panolar yer almaktadır. Evliya Çelebi yazmış olduğu Seyahatnâmesinde Camii’den süslü, ziynetli şekilde ve avlusunun darlığından, mimarisinin güzelliğinden bahsetmiştir. Tekeli Mehmet Paşa Camii, 2018-2021 yılları arasında T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

Adres:
Tuzcular, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88653, 30.70587

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Tekeli Mehmet Paşa Camii
Tekeli Mehmet Paşa Camii
Tekeli Mehmet Paşa Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!