Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Termessos Sur Duvarı, günümüzde Güllük Dağı eteğinde Antalya-Korkuteli Karayolu üzerinde konumlanmaktadır. Yol yapımı sırasında 1950’li yıllarda yıkılan Termessos Antik Kenti’ne ait olan 2.300 yıllık tarihi surlar, 2018 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Antalya Valiliği işbirliği ile restore edilmiştir.

Makedonya Kralı Büyük İskender, Asya Seferinde Termessos’u almak istemiş fakat yapılan yoğun akınlara rağmen Termessos halkı büyük bir direnç göstermiştir. Büyük İskender bu duvarları aşamayarak Termessos’tan vazgeçmiştir. Surların büyük bir bölümü ve gözetleme kuleleri günümüze kadar sağlam olarak ulaşmayı başarmıştır. Günümüzde; Antalya-Korkuteli-Denizli Karayolu surların ortasından geçmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!