Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tilkiler Mağarası, Manavgat ilçesine bağlı Tilkiler mahallesinin altında 159 m. derinliği, 6.818 m. uzunluğu ile Türkiye’de Isparta’da bulunan 12 km. uzunluğundaki Pınargözü Mağarasından sonra keşfedilmiş en uzun 2. mağaradır. Tilkiler Mağarası, doğal olarak oluşan konglomera kütlesi içinde gelişmesi nedeniyle Türkiye’nin en uzun mağarasıdır. 1976 yılında Oymapınar Barajı sondaj etüdleri sırasında açılan enjeksiyon galerilerinden birinde doğal bir galeriye rastlanması sonucu ortaya çıkarılmıştır. Yöre halkı tarafından İncirsivrisi Mağarası adı ile bilinmektedir.

Tilkiler Mağarası, miyosen konglomera içinde gelişmiştir. Mağaranın bir bölümü konglomera bir bölümü ise kireçtaşıdır. Yatay gelişmiş ve aktif bir mağara olup uzunluğu yaklaşık 7 km.’dir. İlkbahar aylarında su seviyesinin yükselmesi mağaranın geçilmesine engel olmaktadır. İçeride yer alan göllerin seviyeleri farklı yüksekliklerdedir. Yaz ve kış mevsimleri arasında su seviyesinde farklılaşma görülmektedir. Kışın giriş tünelinin ağzından 12 m³/saniye debili su aktığı gözlenmiştir.

Tilkiler Mağarasında ilk incelemeler Temuçin Aygen ile birilikte Fransız Paris Speleoloji Kulübü Başkanı C.Chabert, J.Chabert, E.Gilli, J.Vuillemin ve iki Türk Speleoloğu M.Aktar ve N.Aral tarafından 1976 yılı Ağustos ayında yapılmıştır. Mağaranın 1976 yılında C.Chabert ve E.Gilli tarafından BCRA 5b standartlarında haritası çizilmiştir. 20 Ağustos 2003 tarihinde yapılan araştırmaya ise Fransa’dan E. Gilli ve ekibi ile birlikte BÜMAK’dan mağaracılar katılmıştır. E.Gilli tarafından mağaranın girişini takiben konglomerada oluşan bazı galerilerin bu kısa süreçte bile su aşınması sonucunda değiştiği gözlenmiştir.

Tilkiler Mağarasında en ilginç buluntulardan birisi, girişten birkaç kilometre ileride bulunan ve zemini tamamen kum ile kaplı Şatolar Salonu’nda olmuştur. Speleo Club de Paris üyelerinin 1977 yılında kamp yaptığı bu salonda kumdan yaptıkları ve salona ismini veren dört adet küçük kale aradan geçen 27 yıla rağmen yapıldıkları günkü şekilleri ile sapasağlam durmaktadır. Tilkiler Mağarası, hemen hemen ilk bulunduğu günkü durumundadır. Side gibi fazlasıyla turistik bir bölgeye bu kadar yakın olan Tilkiler Mağarası’nın bu süre zarfında ya çok az veya son derece dikkatli mağaracılar tarafından ziyaret edildiği gözlenmiştir.

Not: Tilkiler Mağarası çevresi 2021 yılında Manavgat’ın Tilkiler Mahallesinde etkili olan Orman Yangınında kısmen zarar görmüş ve dahil olduğu orman sahası ne yazık ki yanmıştır. Yazıda yer alan fotoğraflar 2020 yılında çekilerek yayınlanmıştır.

Mağara ve Konumu Hakkında:

Tilkiler Mağarası’nın Google Haritalar üzerinde işaretlenen konum bilgisi ve fotoğrafları hatalı. Doğru Koordinat bilgileri ve konum işaretlemesi aşağıdadır. Mağaraya ulaşmak için; Oymapınar Barajı’na yaklaşmadan çeşmeden sola dönerek Tilkiler mahallesi yol ayrımından 5.4 km. devam edip numaralandırılmış elektrik direklerini takip etmeniz gerekiyor. Direklere verilen numaraları takip ederek “42” numaralı elektrik direğine ulaştığınızda direğin karşısından aşağıya doğru devam eden patika yoldan 50 m. aşağıya yürüyerek direk mağara girişine ulaşabilirsiniz. Mağaraya giriş için yaz dönemini tercih etmenizi ve mutlaka mağara için uygun ekipmanlarla gitmenizi tavsiye ederim.

Adres:
Tilkiler, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.92502, 31.48734

Konum:

Fotoğraflar:

Tilkiler Mağarası

Mağara’nın yolun altındaki girişi.

Tilkiler Mağarası
Tilkiler Mağarası
Tilkiler Mağarası
Tilkiler Mağarası
Tilkiler Mağarası
Tilkiler Mağarası
Tilkiler Mağarası
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!