Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Titreyen Göl, Sorgun Mahallesi turizm bölgesinde 3.000 m² alanda Manavgat Nehri’nin denize dökülmeden önce Manavgat Boğazına devam eden bir kolunun oluşturmuş olduğu doğal bir göldür. Titrek sularından ve ünlü efsanesinden dolayı Titreyen Göl olarak adlandırılmıştır.

Manavgat Nehri’nin denize dökülmeden önce Sorgun bölgesinde genişleyerek akıntısının yavaşlaması ve titreyen bir görünüm alması ile ünlü Titreyen Göl, çevresinde toplamda 220+ ayrı tesise ev sahipliği yapmaktadır. Titreyen Göl’ün içerisinde karabataktan pekin ördeğine kadar farklı türlerde pek çok kuş çeşidi yaşamaktadır. Bir efsaneye ve rivayete konu olan göl’ün titreme hikayesi oldukça ilgi çekicidir.

Titreyen Göl Efsanesi:

Gölün yakınlarında oturan ve kuşları besleyen yaşlı bir balıkçı varmış. Kuşlar ne zaman yaşlı balıkçıyı görse kanatlarını çırparak balıkçıya doğru gelirmiş. Bir gün gölde avlanan avcılar göldeki ördekleri vurmuş. Bunun üzerine yaşlı balıkçı avcıların üzerine yürüyüp avcıları avlanmaktan vazgeçirmeye çalışmış. Avcılar yaşlı adamı ittirip, vurdukları ördekleri suyun üzerinden almaya çalışmış. Bu sırada kalan ördekler hep birlikte havalanıp kanatlarıyla bir hortum oluşturmuş ve avcıları kaçırmıştır. O günden sonra göl hep titremeye başlamış ve bu titremeyi o yörede yaşayan insanlar, kuşların yaşlı balıkçıya ağlaması olarak yorumlamıştır.

Adres:
36.75486, 31.45415

Koordinatlar:
Sorgun, Manavgat/Antalya

Konum:

Fotoğraflar:

Titreyen Göl
Titreyen Göl
Titreyen Göl
Titreyen Göl
Titreyen Göl
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!