Antalya İli, Alanya İlçesi sınırları içerisinde bulunan Türkler Bizans Kilisesi, MS 7. yüzyılda Doğu Roma (Bizans) Döneminde Kargı Çayının 1.30 km doğusunda Türkler Mahallesi Kargı Çiftliği Mevkii üzerine tek apsis ve tek nefli inşa edilmiş bir kilisedir. Günümüzde Alanya-Antalya Karayolunun 15. kilometresinde yolun kuzeyinde bulunan kilise, arazide yoğun bitki örtüsü ve ağaçların altında güçlükle seçilebilmektedir.

Kilise, hafif yüksek bir tepe üzerinde Doğu-Batı yönünde yer almaktadır. Apsisli ve güney duvarı 1.5 – 2 m. kadar korunmuş olup, kuzey ve batı duvarlarının temel izleri görülebilmektedir. Kilisenin çevre duvarları batı ve kuzeyde olmak üzere yer yer korunmuştur. Kilise yapımında yöresel moloztaş ve harç kullanılmıştır. Kilisenin batısında ve kuzeyinde niteliği tam anlaşılamayan yapı kalıntıları yer almaktadır. Kilisenin bulunduğu Kargı Çiftliği Mevkii üzerinde bol miktarda Doğu Roma (Bizans) Dönemine ait seramik parçaları bulunmaktadır.

Doğu Roma (Bizans) Dönemi ile birlikte yapılmaya başlanan kiliseler MS 6. yüzyıldan itibaren yaygınlaşmaya başlamıştır. Türkler Bizans Kilisesi, 1996 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!