Antalya ili Kemer ilçesi sınırları içerisinde bulunan Türkmen Mezarlığı, Antalya-Altınyaka-Kemer Karayolunun kesiştiği noktada sanduka kültürü ve geleneğinde yapılmış Türkmen Boylarına ait tarihi bir mezarlıktır. Yöre halkı tarafından Tahtacılar (Alevi Türkmenleri) Mezarlığı olarak bilinmektedir. Resmi kayıtlarda Ovacık Çınarlıiçi Mezarlığı olarak geçen Türkmen Mezarlığında bulunan sanduka tipi mezarların 800 veya 1000 yıl öncesinde yapıldığı tahmin edilmektedir. Mezarlığın yanında Ovacık Çınar Ağacı bulunmaktadır.

Sultan Alp Arslan komutasında Büyük Selçuklu Devleti’nin 26 Ağustos 1071 yılında Malazgirt Meydan Muharebesi’nde Romen Diyojen komutasındaki Bizans ordusunu yenerek Anadolu’ya gelmesi Türklerin resmi tarihi olarak kabul edilmiştir. 1071 yılı öncesinde Türkmen Boyları 6.-7. yüzyılda Anadolu’ya gelerek Toros Dağlarına yerleşmişlerdir. Toros Dağları sahip olduğu konumu ve doğal zenginliklerinden dolayı hayvancılık ve göçerlikle uğraşan Türkler için önemli bir yerleşim alanı olmuştur.

6.-7. yüzyıldan sonra İslâmiyeti kabul eden Türkler, Müslüman olmuşlardır. Türkler, Orta Asya steplerinde şaman geleneklerini uzun yıllar boyunca sürdürmüş ve bu gelenekler günümüze kadar ulaşmıştır. Türkmen Mezarlığında bulunan sanduka tipi mezarlar günümüze kadar ulaşan bu geleneğin en önemli örneklerinden bir tanesidir.

Adres:
Ovacık, Kemer/Antalya

Koordinatlar:
36.66916, 30.42261

Konum:

Fotoğraflar:

Türkmen Mezarlığı
Türkmen Mezarlığı
Türkmen Mezarlığı
Türkmen Mezarlığı
Türkmen Mezarlığı
Türkmen Mezarlığı
Türkmen Mezarlığı
Türkmen Mezarlığı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!