Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Typallia Antik Kenti, Kitanaura’dan başlayan ve Trebenna’ya doğru devam eden Antik Roma Yolu üzerinde konumlanan bir garnizon kentidir. Typallia, M.Ö. 500-M.S. 300. yüzyılları arasında üç dönem varlığını sürdüren Trebenna, Typallia, Onobara ve Termessos ile siyasi birlik oluşturmuştur.

1994 yılında Antalya’nın Kaş ilçesinde konumlanan Patara Antik Kenti’nde bulunan ve M.Ö. 41-51 yılları arasında Likya bölgesinin yol sistemini de gösteren “Stadiasmus Patarensis” adlı Roma devlet kaydında, Typallia Antik Kenti’nin adının geçmesi kentle ilgili en önemli belgelerden bir tanesidir.

Typallia Antik Kenti’nin adının geçtiği ikinci önemli belge ise Antalya’nın Korkuteli ilçesi Bayat mahallesinde yapılan çalışmalar sırasında Termessos ve Isinda Antik Kentleri arasında bulunmuş, İ.Ö. 30 yıllarına tarihlenen bir yazıttır. Bulunan bu yazıtın Typallia Komutanı Trokandas için Termessos şehrinin verdiği onur belgesi olduğu anlaşılmıştır.

Adres:
Çitdibi, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.80702, 30.44144

Konum:

Fotoğraflar:

Typallia Antik Kenti
Typallia Antik Kenti
Typallia Antik Kenti
Typallia Antik Kenti
Typallia Antik Kenti
Typallia Antik Kenti
Typallia Antik Kenti
Typallia Antik Kenti
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!