Antalya İli, Korkuteli İlçesi sınırları içerisinde bulunan Çağman Asar Tepe, Kozağacı Mahallesinin arkasında yükselen tepe üzerinde Likya ve Pers etkili Roma Dönemine ait eserlerin yer aldığı bir Asar yerleşimidir. Günümüzde Korkuteli-Elmalı arasında kalan Roma ve Bizans Dönemlerinde “Tyriaion veya Tyriaeum” adıyla bilinen yerleşimin piskoposluk merkezinin Çağman Asar Tepesi olduğu düşünülmektedir.

Likya ve Pers etkili Roma Dönemine ait kaya mezarlarının yer aldığı Çağman Asar Tepesi’nde, M.S. 1. ve 3. yüzyılları arasından kalma mezar anıtı ve kabartmalar bulunmaktadır. Çağman Asar Tepesi, son yıllarda kaçak kazılar ile gündeme gelmiştir. Çağman Tepesi üzerinde aynı isme sahip, tarım arazilerinin destek sulaması amacıyla 2013-2014 yılları arasında T.C. Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilmiş Çağman Barajı bulunmaktadır. Çağman Asar Tepe, içinde bulundurmuş olduğu eserleriyle birlikte Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenerek koruma altın alınmıştır.

Adres:
Kozağacı, Korkuteli/Antalya

Koordinatlar:
36.950744, 29.921262

*Not: Bu yazıda Kültür Varlığı’nın tahribata uğramaması adına gerçek GPS/Koordinat bilgisi ve konumu paylaşılmamıştır.

Konum:

Fotoğraflar:

Çağman Asar Tepe
Çağman Asar Tepe
Çağman Asar Tepe
Çağman Asar Tepe
Çağman Asar Tepe
Çağman Asar Tepe
Çağman Asar Tepe
Çağman Asar Tepe
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!