Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Uzunkale Antik Kule, Uzunkale Mahallesinin 250 m güneyinde ilkokula 70 m uzaklıkta, yolun 20 m batısında Kalelibelen Antik Kenti’nin 500 m doğusunda Roma Döneminde inşa edilmiş bir gözetleme kulesidir. Kule, Hacıobası ve Uzunkale bölgelerine hakim bir noktada bulunmaktadır.

Antik Kule düz bir alana inşa edilmiş olup 5-4 m yüksekliğe kadar olan bölümünün tamamı kesme taş (kumtaşı), üst bölümü köşelerde kesme taş olmak üzere moloz taş kireç harcı ile yapılmıştır. Kuzey, Güney ve batı cephesi tamamen yıkılmış olup doğu cephesinin 15 m yüksekliğe kadar olan bölümü ayakta kalabilmiştir. Kulenin üzerinde derin çatlaklar bulunmaktadır. Uzunkale Antik Kule, 1996 yılında taşınmaz kültür varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!