Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yalı Değirmeni, Antalya’da yaşayan Zorlu ve Karayorgioğlu isimli Rum Aileleri tarafından yaptırılmış bir değirmendir. Yalı Değirmeni için Düden Çayı’nın oluşturduğu Yedi Arıklar olarak bilinen su kanalları üzerinden falezlere gelen su kaynağı kullanılmıştır. 1920’li yıllara kadar Rumlar tarafından işletilen Yalı Değirmeni, 1923 nüfus mübadelesi sonrasında Türkler tarafından işletilmiştir. Yalı Değirmeni, 1900’lerin başlarına kadar Antalya’nın en önemli un fabrikalarından birisi olmuştur.

Günümüzde Antalya’nın ilk beş yıldızlı Oteli Divan Talya’nın güneyinde yer alan Yalı Değirmeni, bir dönem Antalya’nın en büyük değirmeni olmuştur. 3 Eylül 1916 yılında Antalya kıyılarına kadar gelen Alexandra isimli Fransız Savaş Gemisi tarafından Antalya halkını aç bırakmak amacıyla bombalanarak yıkılmıştır.

Adres:
Gençlik Mahallesi, Muratpaşa/Antalya

Ziyaret Tarihi:
12.06.2021

Kaynaklar:
Yalı Değirmeni ile ilgili bilgiler anonim kaynaklardan derlenmiştir.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!