Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yamansaz Gölü, Antalya’nın doğusunda kent merkezine 14 denize ise 2 km uzaklıkta yer yer bataklıktan oluşan, 15 km’lik bir alanı kapsayan tatlı su kaynağıdır. Yaman sazlığı çevresi güneyde kumul karakterli alanlar ve yer yer pinus pinea türü ağaç toplulukları yanında kuzeyden 30-40 m’ye kadar yükselen falezlerle çevrilmiştir. Yamansaz Gölü çevresinde Prehistorik Dönemde iskan edilmiş kaya sığınakları bulunmaktadır.

Yaman Sazlığı, oldukça sığ bir sulak alandır. Sazlığın en derin yeri 2-2.5 m’dir. Sığ olmasından dolayı sazlık içerisinde sıcaklık tabakalaşması görülmektedir. Sazlık alanın üstü ilkbaharda başlamak üzere yaz dönemi boyunca bitkilerle kaplanmaktadır. Su üstü bitkilerinin bulunmadığı bölgelerde güneş ışınları su kütlesinin tabanına kadar erişebilmektedir. Gölün dip kısmı mil ve kum ile kaplıdır. Bir dönem “Kuş Cenneti” olarak bilinen Yaman Sazlığı ve çevresi 1994 yılında I. derece Doğal Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

1970’li yılların sonunda Devlet Su İşleri Yaman Sazlığı alanında tarımsal faaliyetlere destek amaçlı sulama suyu altyapısı oluşturmuştur. Devlet Su İşleri tarafından tarım faaliyetleri için kanal sistemi oluşturulmuş, fazla gelen suyu uzaklaştırmak üzere drenaj kanallarıyla denize boşaltmak üzere pompa istasyonu kurulmuştur. Bu sistem 2000’li yıllarda kapatılmıştır. Yaman Sazlığı’nda 2020 yılında çıkan yangın sonucunda 1500 dönümlük alan yanarak zarar görmüştür.

Adres:
Güzeloba, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.87086, 30.83914

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Yaman Sazlığı Göleti
Yaman Sazlığı Göleti
Yaman Sazlığı Göleti
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!