Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yamansaz Kaya Sığınakları, Güzeloba Mahallesi’nin 4 km doğusunda Yamansaz Gölü çevresinde traverten oluşumu sırasında meydana gelmiş boşluklardır. Kaya Sığınakları, insanların taş aletlerini ilk kez kullandığı Prehistorik Dönemden itibaren Roma Dönemine kadar iskan edilmiştir.

Kaya sığınakları Lara Plajı’nın kuzeyindeki alüvyal kıyı düzlüğünden itibaren yükselen traverten basamağının üst kısımlarında yan yana sıralanmışlardır. Olasılıkla traverten oluşumu sırasında meydana gelen bu oluşumların en büyüğü Direkli Sığınağıdır. Sığınakların Prehistorik Dönemde iskan edildiği ve sığınakların iskan edildiği dönemde iskancıların Aksu Çayı’nın getirdiği çakmaktaşlarını hammadde olarak kullandıkları düşünülmektedir.

Antalya’nın doğusunda kent merkezine 14 denize ise 2 km uzaklıkta yer yer bataklıktan oluşan ve 15 km’lik bir alanı kapsayan tatlı su kaynağı Yamansaz Gölü çevresinde bulunan kaya sığınakları 1994 yılında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!