Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kale Tepe, Yarbaşçandır-Üçoluk Mahalleleri arasından geçen Çandır Çayı’nın batısında, Kale mevkii üzerinde 1.020 m. rakımda yükselen Bizans Döneminde Kale yerleşimi olarak kullanılmış bir tepedir. Güney-güneybatıya doğru oldukça uzak mesafeli bir bakışa sahip olan söz konusu yerleşim alanı tahkimat yapılarının gösterdiği üzere tehlikelere karşı korumaya alınmıştır. Konumuyla dikkat çeken Tepe’den kuş uçumu Hisarçandır, Üçoluk, Yarbaşçandır ve Söğütcuması Yaylası net bir şekilde görülebilmektedir.

2002 yılında Üçoluk-Yarbaşçandır çevresinde yürütülen yüzey araştırmalarında incelenen Kale Tepe, 2017 yılında T.C. Antalya Akdeniz Üniversitesi tarafından Yarbaşçandır’da yürütülen çalışmalarda Doç. Dr. Nihal Tüner Önen ve ekibi tarafından ikinci kez incelenmiştir. Zirve noktasında kalıntı izi bulunmayan Kale Tepe’nin çevresi ve üstündeki ana kaya kütlesi tıraşlanarak bu alan düzleştirilmiştir. Kuzey yamacın ucu tamamen uçurum olmasına karşın üst kısımların düzleştirildiği Kale Tepe’de kuzey yamaç boyunca oda oda teraslama yapılmış olup tepe’nin yerleşim yeri olarak kullanıldığı anlaşılmıştır.

Adres:
Yarbaşçandır, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.7174, 30.40241

Ziyaret Tarihi:
18 Haziran 2022

Konum Hakkında:
Bu paylaşımda tanıtımı yapılan; ilgili Kültür Varlığı ve Tarihi Eserin yerinde korunması, tahrip ve zarar görmemesi adına gerçek koordinat bilgisi paylaşılmamıştır.

Kaynaklar:
Kale Tepe ile ilgili bilgiler Doç. Dr. Nihal Tüner Önen ve Prof. Dr. Murat Arslan tarafından hazırlanan Phaselis Antik Kenti’nde 2018 Yılında Gerçekleştirilen Yüzey Araştırmaları ve Kazı Çalışmaları isimli makalesi ile Antalya Kültür Envanteri Kitabından alınmıştır.

Harita:

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!