Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Roma Evi, Roma İmparatorluk Çağı ve Selçuklu Çağında kullanılan Tarihi Manavgat-Beyşehir Yolu üzerinde konumlanmaktadır. Yöre halkı tarafından Roma Evi ve Gavur Evi olarak adlandırılan yapıyla ilgili olarak herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmadığı için yapının yapım tarihi ve işlevi hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Tarihi Manavgat-Beyşehir Yolu üzerinde yapılan araştırmalarda tespit edilen yapının Askeri amaçla kullanılmış bir Garnizon Binası olduğu tahmin edilmektedir.

Manavgat ilçesine bağlı Yaylaalan (Avason) mahallesine 1 km. uzaklıkta bulunan Roma Evi, kare formlu inşa edilmiş olup yapının arkasında bulunan küçük sur duvarı ve Selçuklu Çağında yapılmış çeşme ile birlikte günümüze kadar sağlam ulaşmıştır. Roma Evi, Roma İmparatorluk Çağı sonrasında Selçuklu Devleti Döneminde de kullanılmış, Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad’ın Manavgat üzerinden Beyşehir’e gitmek için kullanmış olduğu tarihi yol üzerinde ve Hisarcık Kalesi’ne yakın bir konumda bulunması açısından bölgede bulunan önemli yapılardan bir tanesidir.

Not: Roma Evi kalıntıları 2021 yılında Manavgat’ın Yaylaalan (Avason) Mahallesinde etkili olan Orman Yangınında zarar görmüş ve antik kalıntıların dahil olduğu orman sahası ne yazık ki yanmıştır. Yazıda yer alan fotoğraflar Sultan-i Yol ziyareti sırasında 2019 yılında çekilerek yayınlanmıştır.

Adres:
Yaylaalan, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.95358, 31.4867

Konum:

Fotoğraflar:

Roma Evi
Roma Evi
Roma Evi
Roma Evi
Roma Evi
Roma Evi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!