Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yenicedere Boğazı Antik Yolu, Antik Dönemde Yenicedere Boğazından Pamfilya’yı Pisidya, Likya, Karya ve Frigya bölgelerine bağlayan, takriben 5-6 km uzunluğa sahip bir yoldur. Antik Yol günümüzde “Kral Yolu” olarak bilinmektedir.

Antalya-Korkuteli Karayolunun 27. kilometresinde ilk izleri görülen Antik Yol, Antalya (Attaleia) yönünden gelerek kuzeybatı ve kuzeydoğu yönünde ilerlemektedir. Amorf taşlarla arnavut kaldırımı tekniği ile yapılmış yol savunma amacıyla istinat duvarıyla desteklenmiştir. Antalya yönünden Termessos’a devam eden yolun yüzeyinde döşeme taş tekniği izleri görülebilmektedir.

Helenistik Dönemde açılan ve Roma Döneminde gelişerek Attaleia ile Termessos arasında önemli bir güzergâh konumunda bulunan Yenicedere Boğazı günümüzde Antalya-Korkuteli Otoyolunun da geçiş noktası olmuştur. Antalya-Korkuteli Otoyolu üzerinde yolun her iki yanında bulunan 6 m yüksekliğe sahip 300 m uzunluğundaki sur duvarı ve gözetleme kuleleri Yenicedere Boğazı ile birlikte Termessos’un güvenliğini sağlamıştır.

MÖ 333 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından kuşatma altına alınan Pisidya Bölgesinin en büyük kentlerinden birisi olan Termessos, güçlü surları ve savunmasıyla İskender’e karşı koymuştur. Sur duvarı içerisinden geçen yol, burada kavşak yaparak Termessos, Yenicere ve Burhanboğazı’na doğru devam etmektedir. Sur duvarı içinde kalıntıları görülebilen yolun bu bölümü döşeme taşlardan oluşmaktadır.

Yeni Antalya-Korkuteli Otoyolu yapımı sırasında Antik Yolun Termessos’a devam eden bölümü bozulmuş olup, yolun Burhanboğazı Deresine devam eden bölümü günümüze kısmen takip edilebilmektedir. Termessos Antik Kentine devam eden asfalt yolun üzerinde, Kral Yolu tabelasının sol tarafında yoğun bitki ve makiler arasından geçen Antik Yolun 180 m’lik etabı yürülebilir durumdadır. 550 m yükseklikte düzensiz taşlardan dolgu işlemi yapılarak yapılmış yolun bu kısımda genişliği 2 m tutulmuş olup yol üzerinden Antalya-Korkuteli Otoyolu, Yeniceboğazı ve Burhanboğazı rahatlıkla görülebilmektedir. Antik Yolun Yenicedere Boğazı üzerinden geçen bölümü 1992 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Yenicedere Boğazı Mevkii, Korkuteli/Antalya

Ziyaret Tarihi:
10.03.2023

Kaynaklar:
Yenicedere Boğazı Antik Yolu ile ilgili bilgiler; T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!