Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yenikapı Rum Kilisesi, 9. yüzyılda Kaleiçi’nin Rum halkı tarafından iskan edilen güneydoğu köşesine günümüzde Yeni Kapı olarak adlandırılan mevkii üzerine yaptırılmıştır. Yeni Kapı’da yer alan küçük kilise; Aziz Alypios Kilisesi, Yenikapı Rum Kilisesi ve Küçük Rum Kilisesi adlarıyla bilinmektedir. 1844 yılında inşa edilen Kilise, 1920’li yılların başlarındaki mübadele yılları sonrasında dinsel işlev vermediği için kaderine terk edilmiştir.

Moloz taş malzeme ile inşa edilip uzun yıllar depo olarak kullanılan Yenikapı Rum Kilisesi’nde 2007 yılında restorasyon çalışması başlatılmış ve 2011 yılında tamamlanmıştır. Tek nefli yapıya batıdaki dar cephede yer alan kemerli bir kapı ile girilmektedir. Kapının iç yüzü üzerinde Yunanca ve Karamanlıca yapı yazıtı yer almaktadır. Yenikapı Rum Kilisesi, kapının iki yanında birer kuzey ve güney cephelerde ise üçer kemerli pencereye sahiptir.

Yenikapı Rum Kilisesi’nin hemen kuzeybatısında 1999 yılında hizmete giren ve din hizmeti yanında, bir kültür merkezi olarak pratik İngilizce ve kütüphane olanakları sunan Aziz Paulus Kilisesi bulunmaktadır.

Adres:
Kılınçarslan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88248, 30.70689

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Yenikapı Rum Kilisesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!