Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yeniköy Düdeni, oluşum itibariyle yer üstünde bulunan suları yer altına nakleden doğal bir kuyudur. Yeniköy Düdeni, T.C. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır.

Düden; kapalı havza ya da çukurlukların tabanında veya kenarında bulunan ve buralara gelen suları emen ve yeraltına boşaltan şekillerdir. Yeraltında olan bazı kireç taşları, suyun yaptığı basınç ile çatlar ve zayıflar. Bunun sonucunda 15-20 m. veya daha fazla derinliği olan çukurlar meydana gelmektedir.

Düdenler, karstik bölgelerdeki akarsuların yataklarında, polye kenarlarında ve içinde bulunan avenlerden biraz daha farklı kuyulardır. Konya Ereğlisi yakınındaki Akgöl düdeni bunun güzel bir örneğidir. Gerek avenlere, gerekse düdenlere genellikle batı Toroslarda ve İç Anadolu’da rastlanılmaktadır.

Ziyaret Tarihi:
22 Şubat 2021

Adres:
Yeniköy, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.02591, 30.58227

Konum:

Fotoğraflar:

Yeniköy Düdeni
Yeniköy Düdeni
Yeniköy Düdeni
Yeniköy Düdeni
Yeniköy Düdeni
Yeniköy Düdeni
Yeniköy Düdeni
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!