Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yerebatan Şelalesi, Güver Kanyonu Tabiat Parkı’ndan geçen Karaman Çayı’nın iki ayrı koldan Güver Uçurumuna döküldüğü noktada oluşan doğal bir şelaledir. Karaman Çayı’nın iki ayrı koldan Güver Kanyonu taban seviyesinden 65 m derinliğindeki uçuruma akmasıyla muhteşem bir doğa görünümü veren şelalenin tabanı uçurumlar ve karanlık mağaralar ile kaplıdır. Şelale kış aylarında aktif olup yaz aylarında kısmen kurumaktadır. Kaygan ve sarp kayalıklar, ilginç doğa oluşumları ile göz dolduran şelale yöre halkınca uçuruma düşmesi sebebiyle “Yerebatan Şelalesi” adıyla anılmaktadır. Yerebatan Şelalesi döküldüğü noktadan Güver Kanyonu içinde Güver ve Gürkavak Çayına karışarak Boğa Çayı üzerinden Akdeniz’e karışmaktadır.

Güver Kanyonu, Toros Dağlarından gelen yüzey sularının karstik araziyi aşındırması ile 1 milyon yılda oluşmuştur. 2.629 dekar alana sahip 115 m yüksekliğinde yaklaşık 2 km uzunluğunda olan Güver Kanyonu, Döşemealtı platosu üzerinde yaklaşık 300 m yükseklikte bulunmaktadır. Duvarları 600 m’ye kadar yükselen Mecine Kanyonu ve devamındaki Güver Kanyonu ile oluşan vadi, Darım deresinin oluşturduğu derin vadi ve Yenice Düzlüğü alanın en önemli jeolojik kaynak değerleridir.

Güver Kanyonu içinden; Güver, Gürkavak ve Karaman Çayı geçmektedir. Antalya şehir merkezine yakın, ilginç doğal yapısı ve güzelliği ile Güver Kanyonu; Kızılçam, Ardıç, Pırnal Meşesi, Keçiboynuzu, Sakızağacı, Sandal ağacı ve Funda gibi bitki örtüsüyle kaplıdır. Güver Kanyonu; Alageyik, Karaca, Dağ keçisi, Yaban domuzu, Tilki, Porsuk, Tavşan, Üveyik, Kartal, keklik ve doğan türü hayvan topluluklarının da yaşam alanıdır. Antik Dönemde Pamfilya ve Pisidya bölgelerinde önemli bir yaşam alanına sahip olan dünyada en saf yabani Alageyiklerin bulunduğu tek yer Antalya olmuştur. Yöre halkı tarafından Benekli geyik adı da verilen Alageyiklerin bir bölümü, Roma Döneminde toplanarak Avrupa kıtasına götürülmüştür. Orman mülkünde bulunan Güver Kanyonu Tabiat Parkı, 2020 yılında Doğal Sit statüsüne dahil edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Düzlerçamı Mahallesi, Döşemealtı/Antalya

Ziyaret Tarihi:
10.03.2022

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!