Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Antik Kule, Perge Antik Kentinin 15 km kuzeybatısında Yeşilkaraman Mahallesi Hasırlık mevkii üzerine MS 2. yüzyılda Roma Döneminde inşa edilmiş bir gözetleme kulesidir. Antik Kule günümüzde Yeşilkaraman Mahallesi yerleşim alanı içerisinde Koca Tepe sırtı ile Hasırlık mevkii arasında düz bir arazi üzerinde bulunmaktadır.

Kule, dıştan düzgün yontulmuş yöresel kesme taşlarla rektogonal içten ise poligonal teknikte duvar örgüsü ile yapılmıştır. Kule, ahşap tavan ve tavan elemanlarının yerleştirildiği deliklere göre iki katlıdır. Kulenin çatısı çökmüştür. Kare planlı kulenin güney duvarı ve giriş kapısı günümüze kadar ulaşmış olup diğer üç duvarı temel seviyesinde yıkık durumdadır. Kuleye giriş güney duvarda bulunan ahşap formlu kapıdan sağlanmaktadır. Giriş kapısı takriben 1.90 m yükseklikte olup genişliği ise 110 cm’dir. Kapının her iki tarafında gözetleme pencereleri bulunmaktadır. Yıkıntılar sebebiyle kulenin içi 15-20 cm kadar dolgu haldedir.

Kulenin güneyinde dikdörtgen planlı, muhtemelen hayvanlar için oluşturulmuş, günümüzde temel izleri görülebilen bir avlu bulunmaktadır. Avlunun çevresinde kuleye ait mimari parçalar ile blok taşlar yer almaktadır. İncir Öreni ile Perge arasındaki güvenliği ve Perge’ye bağlı diğer yerleşimler ile haberleşmeyi sağlayan kule mimarisiyle günümüzde bölgede tekil örneklerden birisidir. Yeşilkaraman Antik Kule, 2014 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Yeşilkaraman Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
13.05.2023

Kaynaklar:
Yeşilkaraman Antik Kule ile ilgili bilgiler; denizkaplan.net tarafından hazırlanmış olup izin alınmadan başka bir mecrada kullanılamaz.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!