Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yivli Minare Külliyesi, Antalya’daki ilk İslam yapılarını içinde bulunduran Külliyedir. Selçuklu Devleti Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından 13. yüzyılda yaptırılmıştır. Yivli Minare, Antalya’nın sembol yapılarından bir tanesi olmakla beraber Selçuklu Çağı’nın en güzel eserlerinden bir tanesidir.

Antalya Kalesi Kale Kapısı semtinde bulunan ve çok sayıda Selçuklu Çağı yapıtından oluşan eser topluluğuna ev sahipliği yapan Külliye’de bulunan yapılar şunlardır: Yivli Minare, Yivli Camii, Gıyâseddin Keyhüsrev Medresesi, İmaret Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigâr Hatun Türbesi’dir.

Yivli Minare, Antalya’daki ilk islam yapılarından bir tanesidir. 13. yüzyıla ait Selçuklu mimarisine sahip minare’nin kaidesi kesme taştan yapılmıştır. Gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılan minare 8 yivlidir. Yüksekliği 38 m. olan Yivli Minareye 90 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır. Yivli Minare Camii, Yivli Minare’nin hemen batısında konumlanmaktadır.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88661, 30.7045

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Yivli Minare Külliyesi
Yivli Minare Külliyesi
Yivli Minare Külliyesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!