Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Osmanlı Hamamı, 1800-1811 yılları arasında Osmanlı Devleti Döneminde Yurtpınar Mahallesi Ağalar mevkii üzerine Ağalar Önü Caminin kuzeyine inşa edilmiş bir hamamdır. Hamam günümüzde Yurtpınar Mahallesinde özel mülkiyete kayıtlı 13605 ada 16-17 parseller üzerinde yer almaktadır.

Yöresel ve düzensiz taşlarla inşa edilmiş hamam tonoz örtülü olup dikdörtgen planlıdır. Hamamın su ihtiyacının yakınlardan geçen Kalabaklı Deresinden karşılandığı düşünülmektedir. Ağalar Önü Cami ile birlikte aynı dönemde yaptırıldığı düşünülen yapının mimarı ve yaptıranı bilinmemektedir. Günümüzde özel mülkiyet içerisinde bulunan hamam kalıntısı odunluk olarak kullanılmaktadır. Yurtpınar Osmanlı Hamamı, 2018 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Yurtpınar Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
21.04.2023

Kaynaklar:
Yurtpınar Osmanlı Hamamı ile ilgili bilgiler; denizkaplan.net tarafından hazırlanmış olup izin alınmadan başka bir mecrada kullanılamaz.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!