Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi, 1377 yılında Teke Beyi Mübarizeddin Mehmet Bey tarafından oğlu Ali için Yivli Minare Külliyesi içerisine inşa ettirilmiştir. Sekizgen gövdeli içte kubbe dıştan sekizgen külahla örtülüdür. Profilli silmeler ile rozetler içinde bitkisel bezekli süslemelere sahiptir.

Portal kütlesinin üzerinde saçak kornişine yakın seviyede yekpare taştan oyulmuş halka şekilli bezeme elemanının, Türbe’nin banisi olan Mübarizeddin Mehmet Bey’in Antalya’nın 1373 yılında Lüzinyanlar’dan geri alınması sırasında liman zincirlerini kırarak gösterdiği başarı neticesinde kendisine verilen “Zincirkıran” lakabına gönderme olduğu tahmin edilmektedir. Türbe içerisinde Mübarizeddin Mehmet Bey, Oğlu Ali ve Mevlevi Şeyhi Mustafa Dede Efendi’nin sandukaları bulunmaktadır.

Lüzinyanlar: 1192-1489 yılları arasında Kıbrıs’ı yönetmiş olan Fransız asıllı bir hanedandır. 1192 yılında Kudüs Kralı Guy de Lusignan’ın Kıbrıs’ı Aslan Yürekli Richard’dan satın almasıyla başlayan ve 1489 yılında Venediklilerin istilasıyla son bulan bir hanedanlıktır.

Adres:
Cumhuriyet, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88702, 30.70454

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!