Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Zindan Kalesi, M.S. 1. yüzyılda Erken Roma Döneminde Manavgat (Melas) Nehri yakınlarına inşa edilmiştir. Manavgat’ın merkezinden geçen ve antik dönemdeki adı Melas olan Manavgat Nehri’nin geçmekte olduğu Eski Hisar mahallesi batı kıyısında bulunan Zindan Kalesi; kule, sur duvarları ve mezarlıktan oluşmaktadır. Manavgat Halkı tarafından Hisar Kalesi olarak bilinen yapı bulunduğu mahalleye adını vermiştir.

Zindan Kalesi, Roma İmparatorluk Çağında Pamfilya’nın en büyük akarsularından olan Manavgat (Melas) Nehri üzerinde yapılan her türlü taşımacılığın emniyetini sağlamak, ticari veya askeri faaliyetleri kontrol altında tutmak amacı ile yapılmıştır. Manavgat (Melas) Nehrinden yaklaşık 10 m. yüksekliğinde olan kulenin batı duvarı tamamen yıkık durumdadır.

Zindan Kalesi, T.C. Antalya Manavgat Belediyesinin Irmak Kenarı yenileme projesi kapsamında yapılan çevre düzenleme ve temizleme çalışmaları sonucunda tekrar gün yüzüne çıkartılmıştır. Manavgat ilçe merkezinde kendisini unutturan Zindan Kalesi, Manavgat (Melas) Nehri ile görsel bir bütünlük oluşturmakta ve antik çağda Manavgat (Melas) Nehri’nin önemini ortaya çıkartmaktadır.

Adres:
Eski Hisar, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.77839, 31.4467

Konum:

Fotoğraflar:

Zindan Kalesi üzerinden ırmak kenarının manzarası.

Zindan Kalesi önden görünüm.

Yakın detay.

Irmak kenarından Kale’nin görünümü.

Zindan Kalesi duvar detayları.

Koruma altına alınan pencereden Manavgat Nehri’nin görünümü.

Zindan Kalesi duvar detayları.

Zindan Kalesi önünde duran Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!